- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: STRESZCZENIA 2009
- Odsłon: 1662
Marta Ziarno1, Marcin Ziarno1, Janusz Pokorski2
1 Apteka Prywatna PHARMAC, Kraków
2 Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
1. Pomyłki wynikające z szaty graficznej opakowań (identyczna szata graficzna różnych leków i różnych dawek leków.
2. Pomyłki wynikające z podobnie brzmiących nazw leków.
3. Obciążenie farmaceuty czynnościami nie farmaceutycznymi (kontrola kilkunastu punktów na recepcie; obecność i czytelność danych niezbędnych do wystawienia recepty, przeniesienie kilku danych do komputera, sprawdzenie prawidłowości wypisania recepty przez lekarza, np.: lek na raka prostaty na zniżkę wypisany kobiecie, pamiętanie o ewentualnym systemie lojalnościowym).
4. Zróżnicowany sposób wyrażania dawki leku: (a) mg w 1 ml roztworu lub (b) w zawartości całej ampułki. Przykład: opis ampułki - Gentamycyna 40 mg/1 ml - w przypadku ampułek 1 ml dawka wynosi 40 mg, w przypadku ampułek 2 ml - 80 mg; informacja o objętości roztworu jest podana b. małymi literami w sposób utrudniający jej zauważenie.
5. Tendencja do eksponowania nazwy firmy kosztem czytelności istotnych informacji o substancji czynnej, jej dawce, stężeniu - ułatwia pomyłkę, utrudnia szukanie w wykazach.
6. Błyszcząca folia opakowań blistrowych z mało kontrastowym nadrukiem małymi literkami utrudnia wybitnie odczytanie informacji.
7. W przypadku licznych leków wyciśnięcie kilku tabletek z blistra uniemożliwia identyfikację leku lub dawki.
8. Nieczytelnie lub błędnie wypisana recepta (przykład: furagini ze słabo zaznaczonym a i g przeczytane jako furosemidi).
9. Rozproszenie uwagi osoby obsługującej w przypadku próby nawiązania kontaktu przez kilku pacjentów na raz: jedna osoba jest obsługiwana, druga chce się tylko zapytać
10. Presja czasu {Dlaczego to tak długo trwa?, Nie można szybciej obsługiwać? Dlaczego Pani tak długo rozmawia z tą Panią?).
11. Roszczeniowi pacjenci {kilkakrotnie wymieniane leki, niemerytoryczne dyskusje).
12. Rutyna (błędnie położony lek przez personel pomocniczy w miejscu innego, osoba wydająca widzi to, co chce widzieć, a nie to co trzyma w ręku).
13. Przemęczenie osoby obsługującej (duże natężenie ruchu, brak przerw, mała obsada apteki, dyżury nocne).
Wiele przyczyn wiąże się ze sobą, np. podobnie brzmiące nazwy i niewyraźnie wypisana recepta. Jeżeli jeszcze odbywa się to w nocy, obsługuje jedna osoba, oczekuje kilku pacjentów, pacjenci proszą o poradę i wyjaśnienia, oczekujący niecierpliwią się - możliwość popełnienia błędu znacznie wzrasta.
Osobnym tematem są urządzenia do autodiagnostyki, gleukometry, manometry (do użytku domowego oraz na miejscu w aptece).
W przypadku gleukometrów problem stanowi ich zróżnicowanie na podające wartości glikemii w osoczu lub we krwi włośniczkowej, ich kalibracja, futerały wymagające wyjmowania urządzenia, o źle rozplanowanych przegródkach, co stanowi duże utrudnienie dla pacjentów często badających glikemię w miejscach przygodnych.
- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: STRESZCZENIA 2009
- Odsłon: 1373
Włodzimierz Wróbel
Uniwersytet Jagielloński, Katedra Prawa Karnego, Zakład Bioetyki i Prawa Medycznego
W znaczeniu podmiotowym błąd medyczny oznacza nieprawidłowe odzwierciedlenie rzeczywistości w świadomości osoby podejmującej działania w zakresie świadczeń medycznych. Skutkiem wadliwego rozpoznania rzeczywistości może być następnie wadliwa decyzja oraz wadliwe wykonanie określonych czynności, a więc błąd w znaczeniu przedmiotowym.
Źródłem błędu może być brak odbioru odpowiedniej informacji z otaczającego środowiska lub też brak dostatecznej wiedzy (doświadczenia) lub predyspozycji psychicznych dla interpretacji tych informacji. Często zakłócenia w odbiorze informacji leżą po stronie samego sprawcy. Podobnie może się zdarzyć w przypadku procesów rozpoznania i interpretacji informacji płynących z bodźców zewnętrznych. Niekiedy wiedza posiadana przez sprawcę, nie jest w odpowiedni sposób aktualizowana, z uwagi na brak koncentracji, zmęczenie czy inne dysfunkcje procesów psychicznych.
Z uwagi na przedmiot błędu można wyróżnić błąd diagnostyczny oraz błąd terapeutyczny. Niektórzy wskazują także na błąd odnoszący się do działań profilaktycznych. Wyróżnia się ponadto błąd odnoszący się do zabiegów terapeutycznych i nieterapeutycznych.
Ponadto z uwagi na szczególny kontekst w jakim dochodzi do błędu wyróżnia się błąd techniczny oraz błąd organizacyjny.
Za błąd diagnostyczny uważa się wadliwe rozpoznanie stanu zdrowia pacjenta, którego źródłem jest naruszenie przez lekarza obowiązujących zasad postępowania medycznego. Owo naruszenie warunkowane jest obiektywnymi możliwościami przeprowadzenia prawidłowej diagnostyki (uwzględniając to także dostępność określonej aparatury
Za błąd terapeutyczny uważa się podjecie wadliwej czynności terapeutycznej. Błąd terapeutyczny może być następstwem błędu diagnostycznego bądź może być błędem swoistym. Niekiedy wśród błędów terapeutycznych wyróżnia się błąd operacyjny. W perspektywie prawnej nie ma potrzeby wyróżniania tego błędu.
W związku z błędem terapeutycznym będącym wynikiem wadliwej diagnozy analizuje się odpowiedzialność lekarza stawiającego wadliwą diagnozę za ostateczny rezultat wadliwej terapii prowadzonej przez inna osobę oraz zakres odpowiedzialności lekarza terapeuty w przypadku prowadzenia terapii w oparciu o wadliwą diagnozę dokonaną przez inna osobę. Pojęciem błędu technicznego określa się niewłaściwe w sensie technicznym wykonanie czynności lecznicze najczęściej wykonywanych przy pomocy urządzeń technicznych. Błędy te albo polegają na naruszeniu powszechnie obowiązujących norm ostrożności, których dopuścić się może każdy człowiek oraz błędy mające charakter naruszenia szczególnych reguł wiedzy i sztuki medycznej. Tylko w tym ostatnim przypadku w perspektywie odpowiedzialności prawnej konieczne jest uzyskanie opinii biegłego.
Pojęcie błędu organizacyjnego obejmuje wadliwą organizację pomocy medycznej mającą znaczenie dla udzielnych świadczeń medycznych. Błąd ten ma charakter szczególny dotyczy bowiem nie bezpośrednio czynności leczniczych ale działań o charakterze administracyjnym i organizacyjnym, których celem jest m.in. zapobieganie przed wadliwym prowadzeniem diagnostyki i terapii. Niekiedy błędy organizacyjnej są bezpośrednim źródłem błędów technicznych
Te dwie ostatnie kategorie zbliżają się najbardziej do proponowanego ostatnio pojęcia błędu medycznego warunkowanego ergonomicznie. Umocowanie prawne tej ostatniej kategorii błędu wydaje się uzasadnione, wymaga jednak dalszych działań legislacyjnych.
- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: STRESZCZENIA 2009
- Odsłon: 1788
Jarosław Woroń1, Jerzy Wordliczek2
1 Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zakład Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii, Kraków
2 Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Oddział Kliniczny Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii, Kraków
Błąd medyczny w farmakoterapii jest powodem zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób polekowych, jak i zgonu pacjenta. Błędy medyczne powodują generowanie w systemie opieki zdrowotnej znacznych kosztów. I tak np. w uSa corocznie wydaje się ponad 180 miliardów dolarów na skutki jakie powodują błędy medyczne, w szczególności związane ze stosowaniem leków. Błąd medyczny w farmakoterapii wynika najczęściej z podania niewłaściwego leku, niewłaściwemu pacjentowi w niewłaściwej dawce. Istotną przyczyną pomyłek może być także nieczytelna preskrypcja, co zwiększa ryzyko niewłaściwego podania leku, co ma szczególne znaczenie w przypadku podobnie brzmiących nazw leków.
Do populacji, które szczególnie narażone są na ryzyko niewłaściwego użycia produktu leczniczego zaliczamy pacjentów w podeszłym wieku, kobiety ciężarne i karmiące oraz dzieci. W populacjach tych istnieją liczne ograniczenia i przeciwwskazania do stosowania wielu leków, a konsekwencją ich lekceważenia może być występowanie chorób polekowych.
Istotnym problemem są także interakcje leków jakie występują w politerapii. Mogą one mieć podłoże zarówno farmakokinetyczne jak i farmakodynamiczne, a także mogą być związane z sumowaniem się działań niepożądanych równocześnie stosowanych leków. Po to aby uniknąć ryzyka niekorzystnych interakcji pomiędzy równocześnie stosowanymi lekami, musimy posiadać pełną informację dotyczącą wszystkim przyjmowanych przez pacjenta leków i to nie tylko tych, które są przepisywane przez lekarzy, ale również leków dostępnych bez recepty. Jedną z możliwości prewencji błędu medycznego w farmakoterapii jest jednoznaczne przekazanie zaleceń dotyczących dawki, okresu podawania , drogi podania i częstości dawkowania przepisanych leków. W przypadku farmakoterapii stosowanej u pacjentów hospitalizowanych błąd medyczny może być związany z podaniem niewłaściwego leku, niewłaściwemu pacjentowi, często dochodzi także do pomyłki w zakresie drogi podania leku. Istotną przyczyną błędu w farmakoterapii jest także podobieństwo opakowań leków.
- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: STRESZCZENIA 2009
- Odsłon: 1318
Agnieszka Tobys, Edwin Tytyk
Politechnika Poznańska, Instytut Inżynierii Zarządzania
Aparaty fizykoterapeutyczne wymagają szczególnego podejścia projektantów. Błąd operatora urządzenia niesie ze sobą poważne konsekwencje. Nieprawidłowo wykonany zabieg może zagrażać życiu i zdrowiu pacjenta. Ergonomia interakcji terapeuta-aparat fizykalny minimalizuje ryzyko popełnienia błędu oraz poprawia komfort pracy operatora. Z uwagi na coraz bardziej złożone interfejsy oraz coraz większe możliwości funkcjonalne urządzeń fizykalnych, czytelne i intuicyjne zaprojektowanie współdziałania z fizykoterapeutą staje się czynnikiem wpływającym na prawidłowe wykonanie zabiegu. Przedstawiona w artykule ocena i analiza porównawcza konstrukcji płyt czołowych i oprogramowania aparatów fizykalnych pozwala na wskazanie stosowanych ergonomicznych rozwiązań w tym zakresie, a docelowo na opracowanie ogólnych wytycznych dla projektantów.
W ramach identyfikacji ergonomicznych właściwości interfejsów, w sposób szczególny uwzględniono wymagania dotyczące konstrukcji płyty czołowej, elementów kontrolno-sterowniczych, metod prezentacji informacji tekstowej i jej graficznych odpowiedników, a także innych, dodatkowych funkcji ułatwiających obsługę i zwiększających bezpieczeństwo.
- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: STRESZCZENIA 2009
- Odsłon: 1771
Ryszard Szozda, Jacek Kozakiewicz
Komisja Zdrowia Publicznego Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach
Lekarz biegły sądowy - tak jak każdy lekarz - może popełnić błąd. Może on być zamierzony (czy to błąd?) lub niezamierzony. W tym drugim przypadku może być to spowodowane różnymi przyczynami. Zakładając, że biegły dysponuje wiedzą „specjalną", autorzy nie analizują problemu „braku wiedzy". W przypadku niezapoznania się z najnowszym piśmiennictwem lub nadmiernego zaufania biegłego do własnej wiedzy - może dojść do błędu. Kolejnym problemem są dane dotyczące sprawy, zawarte w aktach. Biegły może opierać się na danych zebranych w aktach. Jeżeli są one niepełne -może popełnić błąd w ocenie. Niezwrócenie się do Sądu o uzupełnienie materiału jest samo w sobie błędem i także może nim skutkować. W przypadku badania osoby, której opinia dotyczy - błąd może być spowodowany albo niedostrzeżeniem istotnych zmian, albo symulacją bądź agrawacją badanej osoby i niedostrzeżeniem tego. Wreszcie dokumentacja medyczna może być prowadzona niestarannie - wtedy może dojść do niedostrzeżenia istotnych problemów lub nadinterpretacji - kiedy biegłemu wydaje się, że widzi coś, czego nie ma lub nie widzi czegoś, co jest. Dokumentacja ta może także być zafałszowana - mamy wtedy do czynienia z tym samym problemem. Kolejną przyczyną jest oparcie się głównie o wywiad zebrany od osoby badanej z pominięciem stanu faktycznego, wynikającego z dokumentacji.
Biegły winien posiadać także określone wiadomości z dziedziny ergonomii, bowiem ich brak może doprowadzić do popełnienia błędu w odniesieniu na przykład do oceny zdolności do pracy, czy to w sprawie ubezpieczeniowej, czy innej odszkodowawczej. To wszystko może skutkować wydaniem z gruntu błędnej opinii, której treść może przesądzać o takim a nie innym zakończeniu sporu. Problem ten nie doczekał się jednoznacznej analizy i zdaniem autorów wymaga przedstawienia, stąd niniejsza praca.
- WPŁYW HAŁASU EMITOWANEGO PRZEZ INSTALACJE KLIMATYZACYJNE I APARATURĘ MEDYCZNĄ NA POROZUMIEWANIE SIĘ MOWĄ JAKO POTENCJALNE ŹRÓDŁO BŁĘDU MEDYCZNEGO W SALACH OPERACYJNYCH
- ORGANIZACJA PRACY ZESPOŁÓW PIELĘGNIARSKICH A RYZYKO BŁĘDU MEDYCZNEGO
- ERGONOMIA I POZIOM UŻYTECZNOŚCI - NOWE PROBLEMY Z POGRANICZA ZARZĄDZANIA RYZYKIEM I BEZPIECZEŃSTWA PACJENTA
- NOWE PODEJŚCIE DO ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA SZKODY DOZNANE PODCZAS POSTĘPOWANIA MEDYCZNEGO