Komitet Ergonomii jest organizatorem i współorganizatorem spotkań naukowych – sympozjów, konferencji, seminariów – specjalistów zajmujących się problematyką interakcji i wzajemnych zależności pomiędzy człowiekiem, jego aktywnością i środowiskiem, w wieloaspektowym ujęciu. Efektywność działania systemów, bezpieczeństwo, niezawodność, obciążenie pracą i zdrowie operatorów, były i są przedmiotem dyskusji i publikacji naukowych.

Wyniki badań publikowane są monografiach i we własnym czasopiśmie naukowym „Ergonomia. An International Journal of Ergonomice and Human Factors”. „Błąd medyczny – uwarunkowania ergonomiczne” i „Obciążenie psychiczne pracą – nowe wyzwania dla ergonomii” były wiodącymi tematami konferencji naukowych w latach 2009 i 2010. Są to zarazem tytuły monografii naukowych.

 

W roku 2012 Komitet zorganizował sympozjum „Ergonomia w gospodarce opartej na wiedzy”, pokłosiem sympozjum jest monografia nt. ergonomicznych aspektów stanowisk pracy w społeczeństwach o gospodarce opartej o wiedzę, w tym stanowisk pracy w zakresie tworzenia, przetwarzania, dystrybucji i komercjalizacji informacji, zrobotyzowanych linii produkcyjnych, laboratoriów, edukacji i dydaktyki oraz wymiany informacji i wiedzy (narady, konferencje, zjazdy, sympozja).


Komisja pn. Ergonomia w Medycynie

Zadania komisji:

  • promowanie w środowisku profesjonalistów służby zdrowia szeroko pojmowanej ergonomii dla doskonalenia systemu opieki zdrowotnej,
  • inicjowanie badań naukowych i prac projektowych wdrożeń wyników,
  • inicjowanie działań interdyscyplinarnych dla wykorzystania w służbie zdrowia rozwiązań sprawdzonych w innych dziedzinach (np. w awiacji),
  • zainicjowanie szerokiej współpracy międzynarodowej,
  • dążenie do wprowadzenia do programów nauczania zagadnień ergonomii w zapobieganiu medycznym zdarzeniom niepożądanym,
  • stymulowanie koniecznych zmian legislacyjnych w celu:
    - podniesienia bezpieczeństwa pacjenta w całym systemie opieki zdrowotnej poprzez ergonomiczne doskonalenie systemu,
    - podniesienia niezawodności systemu opieki zdrowotnej przez eliminowanie błędów ukrytych systemu,
    - zwrócenia uwagi na niemedyczne czynniki jakości w opiece zdrowotnej,
    - zmniejszenie kosztu biologicznego i społecznego oraz wzrost komfortu i satysfakcji osób świadczących usługi medyczne.


Organem naukowym Komitetu jest kwartalnik Ergonomia An International Journal of Ergonomics and Human Factors. Czasopismo od 2004 r. ukazuje sie w języku angielskim. Redakcję czasopisma powołano w roku 1976. Początkowo ukazywało się, jako półrocznik w języku polskim pod nazwą Ergonomia.