Basia Kutryba
Prezes Europejskiego Towarzystwa Jakości w Ochronie Zdrowia (ESQH)
Wiceprzewodnicząca Europejskiej Grupy Bezpieczeństwa Pacjentów i Jakości w Ochronie Zdrowia
.
Bezpieczeństwo pacjenta, mające na celu zmniejszenie liczby zdarzeń niepożądanych w procesie świadczenia opieki medycznej, stanowi jedno z największych wyzwań dla systemów opieki zdrowotnej krajów UE oraz jedno z największych zagrożeń wobec europejskiego zdrowia publicznego. Na podstawie badań przeprowadzonych w niektórych krajach członkowskich UE szacuje się, że od 8 do 12% pacjentów przyjmowanych do szpitali w UE doświadcza szkodliwych skutków ubocznych świadczonej opieki zdrowotnej. Prawdopodobnie odnosi się to zarówno do opieki podstawowej, jak i innych warunków opieki zdrowotnej. Dużej części tych szkód dałoby się uniknąć.
Wiele państw członkowskich podjęło inicjatywę mającą na celu zmniejszenie liczby zdarzeń niepożądanych w warunkach opieki zdrowotnej, jednak powszechne efekty tych działań będą widoczne dopiero za jakiś czas. Państwa członkowskie mogą czerpać korzyści, dzieląc się doświadczeniami, wnoszoną wiedzą, wnioskami z badań oraz dobrą praktyką w dziedzinie bezpieczeństwa pacjenta. Ustanowiono w ten sposób sieć UE ds. bezpieczeństwa pacjenta, angażującą łącznie wszystkie 27 państw członkowskich. Aby dopełnić działania tej sieci operacyjnej, Komisja Europejska dąży do zaangażowania politycznego ze strony wszystkich państw UE w ramach polityki zdrowotnej stawiającej na pierwszym miejscu bezpieczeństwo pacjenta, przyjmując w grudniu 2008 r. zalecenie Rady dotyczące bezpieczeństwa pacjenta.
Bezpieczeństwo pacjenta jest zasadniczym elementem jakości opieki zdrowotnej. W Komunikacie dotyczącym Bezpieczeństwa Pacjenta, jaki dołączono do zalecenia Komisji, zasygnalizowano dalsze prace nad ulepszaniem jakości opieki. We współpracy z państwami członkowskimi Komisja obecnie rozważa pytanie, na ile UE może pełnić rolę pomocnika w kwestiach jakości opieki zdrowotnej w państwach członkowskich.
Dużą część pracy związanej z dziedziną jakości wykonuje również Europejskie Towarzystwo Jakości w Ochronie Zdrowia i sieć jego stowarzyszeń ds. jakości, np. Greckie Towarzystwo Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta