Anna Ksykiewicz-Dorota, Grażyna Rogala-Pawelczyk
Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Katedra i Zakład Zarządzania w Pielęgniarstwie
.
Wielkość wydatku energetycznego pielęgniarki odcinkowej w czasie zmiany roboczej stanowi sumę wartości energetycznych wydatkowanych na wykonanie poszczególnych czynności zawodowych, a na jego wartość wpływa m.in. długość zmiany roboczej. Dłuższy czas pracy niekorzystnie rzutuje na ogólne dobowe obciążenie pracą, zwiększa zmęczenie, jest przyczyną mniejszej wydajności, pogarsza jakość pracy i zwiększa ryzyko wystąpienia błędu medycznego czy zdarzenia niepożądanego na pielęgniarskim stanowisku pracy.
Celem pracy było:
1. określenie wielkości obciążenia pracą na stanowisku pielęgniarki w oddziale zabiegowym,
2. uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy zwiększony wysiłek w czasie pracy może być przyczyną wystąpienia błędu medycznego w działalności zawodowej pielęgniarki w oddziale zabiegowym.
Dla oceny obciążenia pracą dokonano analizy następujących elementów: obciążenia pracą dynamiczną, obciążenia statycznego oraz obciążenia wynikającego z monotypowości wykonywanych ruchów. Zastosowano w badaniu metodę tabelaryczno-chronometrażową wg Lehmanna oraz metodę Kirschnera, a techniką badawczą była fotografia ciągła, która pozwoliła na ustalenie rodzaju i czasu trwania poszczególnych czynności roboczych.
Informacje na temat zagrożenia wystąpieniem błędu medycznego w czasie pracy uzyskano za pomocą autorskiego kwestionariusza ankiety. Badaniem objęto 2O0 pielęgniarek pracujących w oddziałach zabiegowych i 100 pielęgniarek zatrudnionych w POZ.
Z przeprowadzonych badań wynika że:
1. Wydatek energetyczny na stanowisku pielęgniarki odcinkowej podczas dyżurów 12-godzinnych jest wyższy niż podczas dyżurów 8-godzinnych;
2. Dłuższy czas pracy zwiększa zmęczenie i obniża wydajność pracy;
3. Zmęczenie związane z dłuższym czasem pracy stanowi przyczynę obawy popełnienia błędu wśród badanych pielęgniarek;
4. Obawa popełnienia błędu w pracy jest jednym z czynników skłaniających pielęgniarki do zmiany
pracy;
5. Długotrwałe ryzyko popełnienia błędu w pracy stanowi jedną z przyczyn powstawania zespołu wypalenia zawodowego u pielęgniarek.